Védekezz a koronavírus ellen maszk segítségével is!

Különböző kutatók sokféleképpen vélekednek az arcmaszkok hasznosságát illetően a koronavírs elleni védekezésben. Nagyon fontos tudni, hogy hiszünk-e vagy sem az arcmaszkok hasznosságában, megfelelő maszkot válasszunk. Azt gondolnánk, hogy az FFP1-es, FFP2-es vagy FFP3-as maszkok a legjobbak ezesetben, de tévedünk. Ezek a maszkok sok esetben, nem megfelelően alkalmazva nagyobb kárt okoznak, hiszen nem szellőznek, felszaporodnak bennük a baktériumok és fertőzést váltanak ki, nem megfelelő használat esetén.

Megállapíthatjuk, hogy a maszkok igenis fontos szerepet töltenek be a vírusok elleni védelemben. A sebészeti maszkok hasznos feladatokat látnak el a vírusvédelem kapcsán, hiszen egy tanulmány szerint átlagosan óránként 15-ször érintjük meg az arcunkat. Mivel a maszk az arcon helyezkedik el, így megakadályozza, hogy a szánkhoz vagy az orrunkhoz nyúljunk, így csökkentve a megfertőződés kockázatát.

  350 Ft   290 Ft

Mik lehetnek a lakossági maszkviselés előnyei?

  1. Az orvosi maszkoknak / szövetmaszkoknak legfontosabb funkciójuk, hogy az enyhe tünetekkel rendelkező vagy teljesen tünetmentes emberek ne adják át a lappangó vírust a környezetüknek. Mivel a vírus hosszan lappanghat minden tünet megjelenése nélkül, így sokan mennek utcára és emberek közé úgy, hogy tudtuk nélkül szórják apró cseppek formájában a már ürülő vírust. Érdemes ezért mindenkinek (annak is, aki teljesen tünetmentes), aki közterületen közlekedik és emberekkel nagy eséllyel találkozik, orrot és szájat fedő orvosi maszkot vagy szövetmaszkot hordania.
  2. Az orvosi maszk és szövetmaszk csökkenti a porhoz és csepphez tapadt víruspartikulumok bejutását a légutakba. A fent említett maszkok nem szűrik ki a jelenlegi járványt okozó új koronavírus méretű részecskéket, azonban tudják csökkenteni az esetlegesen bejutó víruspartikulumok számát azáltal, hogy a beszélgetés, köhögés, tüsszentéssel szóródó cseppek a maszk felszínére kerülnek, nem pedig az arcbőrre vagy közvetlenül a nyálkahártyákra.
  3. A vírus a különböző felszínek kézzel történő érintésével, majd a kézzel arc, száj, szem, orr érintésével is terjed. A maszkviselés önmagában csökkenti az arc szennyezett kézzel történő közvetlen érintésének lehetőségét. Továbbá, a maszk emlékezteti is viselőjét arra, hogy arcához nyúl, ezzel elősegítve az egyes mozdulatbeli viselkedések (arcfogdosás, támaszkodás, szemüveg igazgatás) elhagyását, megváltoztatását.
  4. A maszk közterületeken történő viselése magunk és a körülöttünk levők viselkedését is pozitívan befolyásolhatja járványügyi szempontból. Figyelmezteti a körülöttünk lévőket a megfelelő távolság betartására, illetve arra, hogy ha bármilyen kontaktust kell felvennünk (beszélgetés, tárgyak átadása) annak idejét a lehető legrövidebbre csökkentsük az érintkezés kerülésével és az ajánlott távolság (minimum 2 méter) betartásával.
  5. Feltehetően a mostani járvány nem egy egyedülálló esemény lesz, nem zárható ki, hogy a közeljövőben  egy újabb fertőzési hullám vagy járványügyi időszak újra beköszönt. A maszkok viselésére való hajlandóság növelése nem csak a jelenlegi járványellenes védekezésben lehet hasznos, hanem a későbbi hullámok, további járványok megjelenésekor egy lakossági reflexként lassíthatja a járvány terjedését és csökkentheti az elszenvedett eszmei és anyagi károkat.

 

Az oldal tetejére